نوشته های جدید

آموزش تلفظ صحیح TH در زبان انگلیسی همراه با فیلم آموزشی

آموزش تلفظ TH در زبان انگلیسی همراه با فیلم آموزشی

تلفظ TH

یکی از صداهایی که بسیاری از زبان آموزان با آن مشکل دارند TH است. تلفظ TH برای برخی از افراد آسان و برای بسیاری سخت است. در زبان انگلیسی دو نوعِ صدایِ TH داریم: تلفظ نرم و تلفظ زنبوری

در تلفظ نرم زبان در مقابل دندان بالا قرار گرفته و در حین تماس با دندان پایین، هوا با ضربه از گلو بالا آمده و از بین دندان های خارج می شود. این صدا در فونتیک با شکلِ T نشان داده می شود. در لغاتِ زیر TH صدایِ نرم دارد:

thank, threw, three, thick, thing  

نوع دیگر تلفظِ TH صدای زنبوری است. در این نوع تلفظ، TH صدایی شبیه به وز وزِ زنبور یا مگس دارد. در این نوع تلفظ زبان نوکِ دندان های بالا را لمس می کند در اینصورت زبان باید پشت دندان های بالا قرار داشته باشد و نه در مقابل آن. همچنین زبان نباید با دندان های پایین تماس کامل داشته باشد بلکه باید فضایی بین آنها برای تولید صدای لرزه وجود داشته باشد. در این نوع صدا همانند صدای نرم باید هوا از بین دندان ها بیرون داده شود با این تفاوت که بر خلافِ تلفظ نرم هوا به صورت ضربه ای بیرون داده نمی شود بلکه در طول زبان حرکت کرده و با ایجاد لرزه در زبان از بین دندان ها به بیرون هدایت می شود. این صدا در فونتیک با شکلِ D نشان داده می شود. در لغاتِ زیر TH صدایِ زنبوری دارد:

that, there, although

بنابراین تفاوت اصلی بین صدایِ نرم و صدای زنبوری حالت لرزشی است که در صدای زنبوری وجود دارد یعنی هنگام تلفظ زنبوری اگر انگشت خود را زیر گلوی خود قرار دهید لرزش را احساس می کنید.

 

نکته مهم: برای یادگیری صدایِ TH توصیه می شود حتما از حالت بزرگ نمایی در تلفظ آن استفاده کنید. به این صورت که در هر کلمه، TH را به صورت اغرق آمیز تلفظ کرده و بقیه کلمه را به صورت عادی تلفظ کنید. این کار در یادگیری تلفظ صحیح TH بسیار مفید است. همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است در روز های اول تلفظ صحیح کلمات کمی سخت باشد ولی بعد از چند روز و به مروز زمان به شکل صحیح تلفظ عادت می کنید. بنابراین تمرین زیاد همراه با بزرگنمایی در تلفظ TH شدیدا توصیه می شود.

در ادامه می توانید آموزش تصویری این درس را مشاهده کنید:

 

آموزش تلفظ صحیح TH

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام.ممنون بابت آموزش خوبتون.ولی من هنوز یه مشکلی دارم اونم اینه که معمولا میگن thصدای ث میده نه ت من با thاول کلمه هنوز مشکل دارم که باید بگیم ثنکیو یا تنکیوthank you
  یا مثلاً بگیم تین یا دین یا ثین برای تلفظ لاغرthin
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام
   سپاس از حسن نظر شما،
   در زبان انگلیسی صدای ث وجود ندارد لطفا ویدئوی آموزشی را مشاهده بفرمایید در این ویدئو بدرستی طرز صحیح تلفظ th آموزش داده شده است.

 2. سلام
  ممون بابت این آموزش عالی. خیلی به دردم خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *